Mamy dotację!

„EKOlogicznie, EKOnomicznie, kreatywnie i aktywnie na dwóch kółkach”

W trakcie jednego ze spotkań z gronem pedagogicznym Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Świdnicy pani Renata Begierska przekazała informację o możliwości pozyskania z Funduszu Toyoty środków na realizację projektów zmieniających na lepsze nasze najbliższe otoczenie.

Warunkiem dotacji było przedstawienie koncepcji, która uzyska akceptację Funduszu Toyoty oraz zdobędzie 500 głosów społeczności lokalnej. Tak zrodził się pomysł stworzenia ogólnodostępnego rowerowego miasteczka drogowego i zielonej oazy – miejsca integracji uczniów naszej szkoły i mieszkańców Świdnicy.

Nasz projekt pt. ,,EKOlogicznie, EKOnomicznie, kreatywnie i aktywnie na dwóch kółkach” ma umożliwić uczniom naukę i doskonalenie bezpiecznej jazdy na rowerze w warunkach miejskich, zakłada poprawę mobilności i swobodę przemieszczania się po drogach publicznych w sposób bezpieczny, a także przyczynia się do wzrostu świadomości ekologicznej. Najbardziej emocjonującym momentem przedsięwzięcia był czas głosowania. Społeczność szkolna po raz kolejny udowodniła, że potrafi się zmobilizować w ważnych sprawach i w ciągu jednego dnia uzyskaliśmy wymaganych 500 głosów!

W ramach w/w projektu planuje się:

• namalowanie na chodniku przy szkole, w miejscu ogólnodostępnym, fragmentu arterii drogowej ze znakami poziomymi oraz rondem,
  • stworzenie ekologicznych ogródków z ziołami i nasadzeniami,
  • budowę i rozmieszczenie karmników dla ptaków,
  • budowę stacji obsługi rowerów.

W drugim etapie, uzależnionym od pozyskania funduszy, zaplanowano budowę drewnianej pergoli na trawniku przed szkołą wraz z ławkami z panelem fotowoltaicznym, umożliwiającym zasilanie telefonów czy powerbanków.

29.04.2022 w Zespole Szkól nr 5 w Wałbrzychu prezes Toyota Motor Manufacturing Poland (TMMP) pan Dariusz Mikołajczak wręczył uroczyście na ręce pani dyrektor czek na sumę 20.000zł, zaś brakującą kwotę 7 tysięcy autorzy projektu pozyskali od niezawodnych sponsorów.

Z tego miejsca pragniemy podziękować serdecznie firmie Toyota z Wałbrzycha, sponsorom – w szczególności Państwu Binkowskim oraz całej społeczności szkolnej za wsparcie finansowe, oddane głosy i wszelką okazaną życzliwość. Ze swojej strony składam podziękowania Pani Kasi Matrybie oraz Panu Sebastianowi Rafce za ogrom włożonej pracy w realizację powyższego planu, za setki godzin spędzonych na linii telefonicznej dopytując, ustalając, ulepszając… bez tego nie bylibyśmy w tym miejscu. 🙂