Szkoła Podstawowa nr 1

z Oddziałami Integracyjnymi
im. Tadeusza Kościuszki
w Świdnicy

ŚWIĘTO SZKOŁY – DZIEŃ PATRONA

W tym roku mija 45 lat od nadania Szkole Podstawowej nr 1 w Swidnicy imienia Tadeusza Kościuszki. Dokładnie 23 marca 1974 roku w rocznicę ważnego wydarzenia historycznego – Przysięgi Tadeusza Kościuszki na Rynku Głównym w Krakowie ( 24 marca 1794 r.) – szkole nadano imię Tadeusza Kościuszki. Od tego ważnego wydarzenia dzień 24 marca jest Swiętem Szkoły-Dniem Patrona. Jak co roku społeczność uczniowska szkoły świętowała uroczyście ten dzień. Dzień Patrona – 22 marca rozpoczął się uroczystym apelem, podczas którego przypomniano najważniejsze wydarzenia z życia T. Kościuszki. Przy udziale sztandaru szkoły odśpiewano hymn państwowy i hymn szkolny. Po części artystycznej rozpoczęły się zmagania sportowe oraz inne działania związane z postacią patrona szkoły. W klasach uczniowie oglądali prezentacje multimedialne oraz filmy związane z życiem T. Kościuszki. Klasy starsze oglądały min. filmy o Panoramie Racławickiej, klasy młodsze korzystając z e-booka mogły odwiedzić najciekawsze miejsca związane z Kościuszką  w Krakowie.  W klasach V-VIII przeprowadzono również testy wiedzy o życiu T Kościuszki. Wszystkie klasy wykonały również pracę plastyczną. Każda klasa wyklejała techniką kulek z bibuły jedną literę dużego formatu. Wszystkie 31 liter utworzyło hasło: „Tadeusz Kościuszko naszym patronem”. Hasło zostało umieszczone w holu głównym szkoły, gdzie znajduje się miejsce upamiętniające postać naszego patrona. Tutaj na ścianie holu wisi pamiątkowa tablica nadania naszej szkole imienia patrona z datą 23 marca1974 roku.

Dla uczniów naszej szkoły najbardziej emocjonujące były zmagania sportowe w III Szkolnym Turnieju Sportowy „ O Szablę Kościuszki”. W  rozgrywkach sportowych uczniowie wszystkich oddziałów czyli od klasy „0” aż do klas VIII walczyli w trzech grupach wiekowych o zdobycie jednej z trzech szabli. Na hali sportowej uczniowie zmagali się w konkurencjach, których nazwy były związane z patronem szkoły. Tory przeszkód miały nazwy: Bieg kosynierów, przenoszenie kuli armatniej, wyścig kosynierów, zwinni kosynierzy, kawa dla generała. Zmagania  sportowe były okazją do wznoszenia haseł na cześć naszego patrona. Pani Ania  i Pani Magda- prowadzące uroczystość oraz  czuwające nad przebiegiem turnieju, nauczyły naszych sportowców wspaniałych haseł: „Choć jesteśmy jeszcze mali, dla Kościuszki dziś zagramy”, „Kościuszko jest naszym patronem, więc walczymy dziś z fasonem”, „ Kościuszko był generałem, w naszej szkole walczymy z zapałem”, „Kościuszkę na sztandarze mamy, więc w szkole słabszym pomagamy”. Hasła były wykrzykiwane lub śpiewane. Turniej sportowy był okazją do wspólnej zabawy i integracji naszej społeczności uczniowskiej. Jury po skrupulatnym zliczeniu punktów przyznało w trzech kategoriach wiekowych trzy szable oraz nagrodę specjalną – czapkę Kościuszki. Szable otrzymali:

  • w kategorii klas 0-III , klasa I a,
  • w kategorii klas IV-V, klasa V c,
  • w kategorii klas V-VIII, klasa VIII b,
  • nagrodę specjalną otrzymała klasa „0”.

Nagrody, dyplomy oraz słodkie upominki dla wszystkich uczniów uroczyście rozdały Panie dyrektorki Pani Edyta Natanek oraz Pani Kamila Lenda Kwartowicz.

Poleć ten wpis:

Facebook
WhatsApp
Email
Skip to content