Szkoła Podstawowa nr 1

z Oddziałami Integracyjnymi
im. Tadeusza Kościuszki
w Świdnicy

Mój nowy niemiecki znajomy – kolejna wymiana polsko-niemiecka w Morawie

W dniach 28.11 – 02.12.2022 uczniowie naszej szkoły brali udział w  wymianie polsko- niemieckiej zorganizowanej przez Fundację św. Jadwigi w Morawie.

Pierwszego dnia po zakwaterowaniu uczestniczyliśmy w zajęciach z animacji międzykulturowej.

W kolejnym dniu wybraliśmy się na  wycieczkę do Jawora, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Regionalne oraz wzięliśmy udział w warsztatach pieczenia pierników. Następnie zwiedzaliśmy Kościół Pokoju.  Po powrocie zjedliśmy przepyszny obiad i po chwili odpoczynku uczniowie podzieleni na 4 grup rozpoczęli warsztaty przygotowane przez nauczycieli opiekunów.

Środa upłynęła nam na wyjeździe. Tego dnia wyruszyliśmy do Lapońskiej Wioski Kalevala, gdzie po jej zwiedzeniu i poznaniu historii odwiedziliśmy mieszkające tam renifery. Nauczyliśmy się kilku słów po fińsku oraz otrzymaliśmy pyszny poczęstunek wraz z prawdziwym kakao. Zaprzyjaźniliśmy się z mieszkającymi tam psami zaprzęgowymi, które zabraliśmy na spacer po okolicy. Kolejnym miejscem naszej podróżny był Park Miniatur Zabytków Dolnego Śląska w Kowarach. Zapoznaliśmy się z perfekcyjnie wykonanymi modelami zamków, pałaców, klasztorów oraz ratuszy z naszego terenu; wszystkie zrobione są w skali 1:25 oraz z największą w Polsce miniaturą gór. Wieczorem z wypiekami na twarzach kibicowaliśmy Polakom w meczu z Argentyną.

W czwartek kontynuowaliśmy warsztaty wytwórcze. Uczniowie wykonywali przepiękne obrazy i misy z ceramiki, drewniane pudełka na prezenty, bombki, a także lampiony. Jak zwykle w ciągu dnia nie zabrakło animacyjnych gier, podczas których mogliśmy się lepiej poznać. Po obiedzie wybraliśmy  się na spacer uważności po pałacowym parku należącym do goszczącej nas Fundacji św. Jadwigi w Morawie. Dzień zakończyliśmy dyskoteką z prawdziwym DJ-em.

Ostatniego dnia spakowaliśmy się i podsumowaliśmy pobyt.

Bardzo dziękujemy Fundacji św. Jadwigi w Morawie za fantastyczną atmosferę oraz przepyszne posiłki.

Projekt finansowany ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży. #PNWM#DPJW

Opiekunowie:

Aneta Kachnic

Małgorzata Baranowska

Sebastian Rafka

oraz uczniowie biorący udział w wymianie

Poleć ten wpis:

Facebook
WhatsApp
Email
Skip to content