Szkoła Podstawowa nr 1

z Oddziałami Integracyjnymi
im. Tadeusza Kościuszki
w Świdnicy

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego, MDJO (inna nazwa to Międzynarodowy Dzień Dziedzictwa Językowego), to coroczne święto, które obchodzone jest 21 lutego. Zostało ono ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku.
            Data święta upamiętnia wydarzenia z 1952 roku, kiedy to w Dhace doszło do demonstracji i zamordowania pięciu studentów, którzy domagali się uznania ich języka ojczystego – bengalskiego – za jeden z dwóch urzędowych języków ówczesnego Pakistanu.
            Przesłanie tego święta dla Polaków jest jedno – dbajmy o swój, najpiękniejszy i jedyny w swoim rodzaju, język ojczysty.
            W naszej szkole również pamiętaliśmy o tym szczególnym dniu. Na korytarzu wywieszona została gazetka, z której można dowiedzieć się o historii tego święta, poznać ciekawostki związane z językiem polskim oraz poćwiczyć wymowę w łamańcach językowych. Na lekcjach języka polskiego zostały przeprowadzone turnieje klasowe. Uczniowie rywalizowali ze sobą, rozwiązując zadania związane z poprawnością językową, gramatyką, ortografią, znajomością alfabetu oraz związków frazeologicznych i przysłów.
            Zmagania nie tylko utrwaliły i rozwinęły znajomość języka polskiego, ale również były okazją do dobrej zabawy. Pamiętaj, język polski to nasze wspólne dobro.
            Sprawdź, czy potrafisz…jeśli masz trudność, rozejrzyj się po szkole, uczniowie klasy 7c zadbali o to, by poprawne formy wyrazów były blisko nas.

Skreśl błędne formy:

na prawdę/ naprawdę

w cudzysłowiu/ w cudzysłowie

poszedłem/ poszłem

wziąć/ wziąść

wogóle/ w ogóle

cofać się/ cofać się do tyłu

tu pisze/ tu jest napisane

21 luty/ 21 lutego

włączać / włonczać

z kąd/ skąd

Poleć ten wpis:

Facebook
WhatsApp
Email
Skip to content