Bilet powrotny do biblioteki

Akcja czytelnicza dla klas I–III

( Źródło: „Biblioteka w szkole” nr 01/2021)

Zapraszamy uczniów i ich rodziców do wzięcia udziału w zabawie zachęcającej do aktywności czytelniczej. Powrót dzieci do szkół to ważny moment, żeby przypomnieć uczniom o bibliotece i wciągnąć ich na nowo w świat literatury. Warto wykorzystać fakt, że najmłodsi przesyceni są dostępem do komputerów. Książka, promowana przez akcję czytelniczą, może stać się dla nich świetną odskocznią od cyfrowej rzeczywistości. Regularne wizyty dzieci z biletem w bibliotece, pozytywnie wpłyną na spędzenie czasu z książką.

Regulamin akcji:

1. Uczniowie klas I-III otrzymują „Bilet” w klasie.
  2. Podczas  wizyty  w   bibliotece  uczeń  wypożycza  książkę  z  wybranej kategorii.
  3. W domu wpisuje jej tytuł do tabeli zgodnie z legendą.
  4. Po przeczytaniu książki:
    • rodzic składa potwierdzający podpis w tabelce,
    • uczeń oddaje książkę do biblioteki. Ma ze sobą „Bilet”, na którym podpisuje się bibliotekarz.
  5. Uczniowie, którzy przeczytają książki z każdej kategorii,  otrzymają dyplom i pochwałę do rodziców. Poza tym za zgodą rodziców ich wizerunek zostanie zamieszczony na stronie internetowej szkoły.

Szanowni Rodzice!

Jako nauczyciele bibliotekarze zachęcamy Państwa i Państwa dzieci do wzięcia udziału w akcji czytelniczej „Bilet powrotny do biblioteki”.

Każdy z nas zastanawia się, co może zrobić jeszcze lepiej, by zapewnić dziecku dobrą przyszłość,

a obecnie – by we względnym spokoju przetrwać ten trudny czas. Odpowiedź jest prosta: czytać dzieciom książki. A gdy są starsze, to czytać je razem z nimi.

Wspólne czytanie jest naturalnym sposobem komunikacji i budowania rodzinnych więzi. To czas, w którym dziecko jest blisko Państwa, czuje się bezpieczne, ważne i naprawdę Państwa słucha.

Świat, który znamy, nasze zasady i poglądy, powstały m.in. w naszych domach, gdy rodzice lub

dziadkowie czytali dzieciom bajki i legendy lub opowiadali historie.

Udowodniono, że czytanie redukuje poziom stresu najskuteczniej z powszechnie dostępnych czynności, więc to idealna odskocznia na trudne czasy.

Czytanie daje nam wymierne korzyści na każdym etapie dojrzewania. Początkowo wzmacnia więź z rodzicami i poczucie bezpieczeństwa, jednocześnie rozwijając umysł i wyobraźnię. Uczy koncentracji, odcinania się od bodźców, powiadomień w telefonach i szumu informacyjnego, na które dorastające pokolenie narażone jest jak żadne wcześniej.

Gdy dziecko jest starsze, wiedza i emocje wyniesione z książek wzmacniają pewność siebie, kształtują asertywność. Wreszcie, w skali całego życia, czytanie daje szczęście. Statystycznie ludzie czytający dla przyjemności są bardziej zadowoleni z życia, lepiej wykształceni, kreatywni.

Jednocześnie dane są nieubłagane. Wynika z nich, że jeżeli dziecko nie wyniesie nawyku czytania z domu, to z reguły nie czyta dla przyjemności jako dorosły. Szkoła, biblioteka i rówieśnicy mogą

pomagać rozwijać te zainteresowania, ale tworzy je z reguły rodzina. Jeżeli w Polsce ponad połowa dorosłych w ogóle nie czyta książek, to prawdopodobnie ponad połowa dzieci będzie miała bardzo utrudnione szanse na skorzystanie z powyższych atutów.

Wystarczy czytać kilkadziesiąt minut dziennie, by zbudować w dziecku nawyk, dać proste narzędzie, dzięki któremu będzie w stanie lepiej się rozwijać w samodzielnym życiu.

Serdecznie zapraszamy do czytania, współpracy z biblioteką, zapoznania się z regulaminem akcji i udziału w zabawie ,,Bilet powrotny do biblioteki”.

Z poważaniem – nauczyciele biblioteki