Akcja Żonkile

Już po raz ósmy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN   organizuje akcję  społeczno-edukacyjną „Żonkile”,  by upamiętnić rocznicę powstania w getcie warszawskim. Rozpoczęło się ono 19.04.1943r.  i było aktem sprzeciwu  wobec  zakrojonej na szeroką skalę akcji likwidacji getta. Pomimo przeważającej siły wroga, mieszkańcy getta podjęli nierówną walkę o własną godność.

Żonkile są symbolem  pamięci, szacunku  i nadziei. Wiążą się z osobą Marka Edelmana, który był  ostatnim przywódcą powstania w getcie.  Corocznie w rocznicę powstania składał on bukiet żółtych kwiatów, najczęściej żonkili, pod Pomnikiem Bohaterów Getta na Muranowie.

Jako szkoła chcielibyśmy wziąć udział w tym ważnym wydarzeniu. Uczniowie klas IV – VI przygotują wraz nauczycielami plastyki papierowe żonkile. Wszystkich chętnych zapraszamy do indywidualnego skorzystania z oferty, jaką przygotowało dla Państwa Muzeum POLIN  na swojej stronie facebooka https://www.facebook.com/polinmuseum

Harmonogram wydarzeń:

9:00-9:30

Ambasadorka Akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan  przeczyta fragmenty książek „Arka Czasu” Marcina Szczygielskiego oraz „Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych. W załączniku znajdziecie Państwo kartę pracy dla uczniów klas 4-6.

10:00-10:30

„Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów  klas 7-8.

10:30-11:00

„Getto warszawskie” – oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8.

12:00-13:00

Pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943″ ze wstępem i komentarzem historyka, edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika. Film skierowany jest do uczniów klas 8 i starszych. W załączniku znajdziecie Państwo kartę pracy.

13:00 – 13:30

Ambasador Akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta fragmenty książki „Zdążyć przed Panem Bogiem” Hanny Krall. Wydarzenie skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych.

Jeśli ktoś z Państwa byłby zainteresowany kartami pracy do poszczególnych wydarzeń, prosimy o indywidualny kontakt z paniami z biblioteki – p. Elżbieta Kufner i p. Małgorzata Żołędziewska lub psychologiem szkolnym – Julitą Żuber.

.

Akcja Żonkil 2020 Prace plastyczne

.

Akcja Żonkil 2020