Polska na niebiesko

Galeria – Selfie na niebiesko

Już wkrótce rozpocznie się nowy miesiąc – kwiecień, który w wielu państwach świata obchodzony jest jako miesiąc wiedzy na temat autyzmu. W kalendarzu wydarzeń 2 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak co roku Fundacja JiM organizuje z tej okazji kampanię społeczną Polska na niebiesko, której głównym celem jest zwiększanie świadomości autyzmu wśród społeczeństwa.

Hasłem tegorocznej kampanii jest Autyzm. 400 000. Poznaj. / Zrozum. / Pomóż. Jak bowiem wskazuje WHO, w Polsce autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo oprócz osób z autyzmem są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że tych, których autyzm dotyczy, może być nawet 3 miliony.
Osią przekazu kampanii jest pytanie „A Ty?” wpisane w słowo „autyzm” i kolejne, które za nim idą: „Znasz taką osobę?”, „Czy rozumiesz, dlaczego osoby z autyzmem zachowują się często w niezrozumiały dla nas sposób?”, „Może Twoje dziecko ma takiego kolegę lub koleżankę w szkole?” itp. Celem kampanii jest budowanie zrozumienia dla osób z autyzmem, które, choć żyją w świecie pozornie odległym, to jednak fizycznie tak bliskim, jak wskazują na to wspomniane liczby.

Czym jest autyzm?
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami
w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością,
a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na http://jim.org/autyzm/czym-jest/ lub skorzystaj z dostępnych publikacji naukowych.

Zapraszamy całą społeczność szkolną – uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracyjno-obsługowych szkoły do udziału w kampanii i stworzenia Galerii Dobrych Słów. Dobre słowa (życzenia, pozdrowienia, podziękowania itp.) możemy wysyłać na adresy mailowe pracowników biblioteki szkolnej – kufner.elzbieta@sp1swidnica.pl oraz zoledziowska.malgorzata@sp1swidnica.pl.
Możemy także okazać nasze wsparcie i solidarność z osobami z autyzmem wysyłając swoje „selfie na niebiesko” (z różnymi niebieskimi akcentami). Ze zdjęć również stworzymy Galerię, którą umieścimy na stronie szkoły. Wysłanie selfie musi być poprzedzone wyrażeniem zgody rodziców/opiekunów na umieszczenie wizerunku dziecka na stronie szkoły przez e-dziennik.