Galeria – Selfie na niebiesko
Tomek i Bartek Karolczak Ola Chmielewska Milenka Bujdasz Mikołaj Klonowski Łukasz Moś Kamila Karbownik Igor Śliwowski Ida Wójtowicz Grzegorz Wojtala Emilia Chmielewska Ania Skurska Amelka Podlaszek Amelia Warakomska




Już wkrótce rozpocznie się nowy miesiąc – kwiecień, który w wielu państwach świata obchodzony jest jako miesiąc wiedzy na temat autyzmu. W kalendarzu wydarzeń 2 kwietnia obchodzony jest jako Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Jak co roku Fundacja JiM organizuje z tej okazji kampanię społeczną Polska na niebiesko, której głównym celem jest zwiększanie świadomości autyzmu wśród społeczeństwa.
Hasłem tegorocznej kampanii jest Autyzm. 400 000. Poznaj. / Zrozum. / Pomóż. Jak bowiem wskazuje WHO, w Polsce autyzm występuje u 1 na 100 dzieci, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 tysięcy osób z autyzmem. To jak jedno spore miasto. Ale tu liczby się nie kończą, bo oprócz osób z autyzmem są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że tych, których autyzm dotyczy, może być nawet 3 miliony.
Osią przekazu kampanii jest pytanie „A Ty?” wpisane w słowo „autyzm” i kolejne, które za nim idą: „Znasz taką osobę?”, „Czy rozumiesz, dlaczego osoby z autyzmem zachowują się często w niezrozumiały dla nas sposób?”, „Może Twoje dziecko ma takiego kolegę lub koleżankę w szkole?” itp. Celem kampanii jest budowanie zrozumienia dla osób z autyzmem, które, choć żyją w świecie pozornie odległym, to jednak fizycznie tak bliskim, jak wskazują na to wspomniane liczby.
Czym jest autyzm?
Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami
w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań. Każda osoba z autyzmem jest indywidualnością,
a wymienione wcześniej cechy mogą występować w różnym natężeniu. Aby dowiedzieć się więcej, wejdź na http://jim.org/autyzm/czym-jest/ lub skorzystaj z dostępnych publikacji naukowych.
Zapraszamy całą społeczność szkolną – uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników administracyjno-obsługowych szkoły do udziału w kampanii i stworzenia Galerii Dobrych Słów. Dobre słowa (życzenia, pozdrowienia, podziękowania itp.) możemy wysyłać na adresy mailowe pracowników biblioteki szkolnej – kufner.elzbieta@sp1swidnica.pl oraz zoledziowska.malgorzata@sp1swidnica.pl.
Możemy także okazać nasze wsparcie i solidarność z osobami z autyzmem wysyłając swoje „selfie na niebiesko” (z różnymi niebieskimi akcentami). Ze zdjęć również stworzymy Galerię, którą umieścimy na stronie szkoły. Wysłanie selfie musi być poprzedzone wyrażeniem zgody rodziców/opiekunów na umieszczenie wizerunku dziecka na stronie szkoły przez e-dziennik.