Wycieczka do Wrocławia

17 grudnia uczniowie klas: 7a, 8a, 8b wybrali się na wycieczkę do Wrocławia, której celem było odwiedzenie ZOO oraz Panoramy Racławickiej, oddziału Muzeum Narodowego we Wrocławiu.

Najpierw uczniowie udali się do Afrykarium, pierwszego na świecie tematycznego oceanarium, w którym zobaczyć można m.in. kotiki afrykańskie, pingwiny przylądkowe, żółwie pustynne, mrówki liściarki, mureny, meduzy, warzęchy, kleszczaki, czy sorkonosy.

Po wyjściu z Afrykarium uczniowie uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych prowadzonych przez pracowników wrocławskiego ZOO pod tytułem „Bliskie spotkania z małpami”. Zajęcia miały charakter spaceru tropem różnorodnych gatunków małp, odbywały się w budynku Małpiarni, w Pawilonie Małp Człekokształtnych i przy wybranych wybiegach zewnętrznych.

Następnie uczniowie udali się do Panoramy Racławickiej, gdzie uczestniczyli w lekcji muzealnej obejmującej wstęp przeprowadzany w Małej Rotundzie i omówienie Panoramy na platformie widokowej. Uczniowie mogli podziwiać dzieło Jana Styki i Wojciecha Kossaka upamiętniające 100. rocznicę bitwy pod Racławicami – stoczonej 4 kwietnia 1794 roku przez wojska powstańcze ( z udziałem słynnych kosynierów) pod wodzą generała Tadeusza Kościuszki z wojskami rosyjskimi. Dzięki specjalnym zabiegom malarskim i technicznym (wymiary obrazu, specjalna perspektywa panoramiczna,oświetlenie i scenografia dobudowana przed płótnem), o których z wielką pasją opowiadała pani przewodnik , obraz „przeniósł uczniów” w inny czas i rzeczywistość. Uczniowie byli pod wielkim wrażeniem Panoramy Racławickiej, czego najlepszym dowodem był ich aktywny udział w zajęciach – chętnie udzielali odpowiedzi na pytania zadawane przez panią przewodnik i sami zadawali mnóstwo pytań nawet o najmniejsze szczegóły dotyczące obrazu.