24 marca – Dzień Patrona – Święto Szkoły

Tadeusz Kościuszko

Każdego roku, 24 marca jest w naszej placówce Świętem Szkoły. W tym dniu   organizowane są uroczystości związane z Patronem – Tadeuszem Kościuszko. Data 24 marca to rocznica przysięgi Naczelnika na rynku krakowskim w 1794 r.

Z tej okazji corocznie odbywają się  w naszej szkole uroczystości upamiętniające postać naszego Patrona. Cyklicznie odbywa się „Szkolny Turniej Sportowy o Szablę Kościuszki”, konkurs historyczny na temat życia i działalności T. Kościuszki, realizowane są okolicznościowe programy artystyczne, wystawy i prezentacje multimedialne poświęcone Patronowi. Niestety sytuacja związana z pandemią i nauczaniem zdalnym uniemożliwiła nam zorganizowanie tych uroczystości.  Chcąc uczcić ten dzień,  przypominamy naszym uczniom postać Tadeusza Kościuszki oraz wydarzenia w naszej szkole związane z jego postacią. Zapraszamy do zakładki na stronie szkoły – patron szkoły, gdzie można przeczytać o postaci naszego Patrona oraz  obejrzeć ciekawy film o jego życiu.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Świdnicy jest pierwszą placówka oświatową, która powstała w naszym mieście w roku szkolnym 1945/46 . Budynek naszej szkoły znajdował się wtedy przy ulicy Różanej 6. Od 1 września 1997 roku szkoła znajduje się w nowym budynku na Osiedlu Zawiszów.

23 marca 1974 roku –  odbyła się  uroczystość nadania szkole imienia Tadeusza Kościuszki.   Odsłonięto również granitową tablicę pamiątkową, która obecnie znajduje się w holu głównym szkoły. Znajduje się tu również gablota poświęcona naszemu patronowi.

26 marca 1977 roku –  odbyła się uroczystość wręczenia szkole sztandaru, który znajduje się w gablocie przy wejściu głównym  do szkoły.

Innym  miejscem, który przypomina nam postać naszego Patrona jest drewniana tablica ukazująca najważniejsze wydarzenia z życia Tadeusza Kościuszki. Znajduje się ona w małym holu (przy sklepiku).

Z postacią Kościuszki związany jest również nasz hymn szkolny, którego słowa nawiązują do Bitwy pod Racławicami, gdzie wojskami polskimi dowodził naczelnik  T. Kościuszko.

Tadeusz Kościuszko  jest wybitnym Polakiem, patriotą, który odznaczył się niezwykłą odwagą i umiejętnościami  w dziedzinie dowodzenia i  fortyfikacji. Zasługi Naczelnika wiążą się   nie tylko z walką o wolność, ale również z reformami, które miały usprawnić działanie państwa polskiego. Tadeusz Kościuszko, za życia jak i po śmierci, był bliski wszystkim Polakom. Jego postać nie dzieliła narodu, ale go jednoczyła. Darzony był szacunkiem we wszystkich warstwach i środowiskach społecznych  Kościuszko niezmiennie był postrzegany jako symbol wolności, niezłomny bojownik o niepodległość Polski. Jesteśmy dumni z tego, że ten bohater narodowy jest patronem naszej szkoły.